Зачините во кујната можат да излечат помали болести

- 2021-07-05-


Во секојдневниот живот, вкусноста на храната што ја јадеме за регулирање на кујнските зачини е неопходност за нашата исхрана, но не знаеме дека зачините во кујната всушност можат да излечат некои помали проблеми и да спречат помали болести.

гранулиран шеќер

Кога имате треска, варењето шеќерна вода може да ја намали треската на пациентот. Шеќерната вода, исто така, може да ги стимулира цревата и желудникот и да помогне во варењето.

соја сос

Кога ќе изгори одреден дел од телото, може да се нанесе со соја сос, што може да ја ублажи болката и да се детоксицира; прстите се отечени и болни. Откако ќе се загреат соја сос и мед, прстите може да се потопат за да се ублажи болката и отокот.

Ѓумбир

Скршењето на ѓумбир и нанесување на погодената област може да го намали воспалението и да ја ублажи болката. Примена на парчиња ѓумбир во слепоочниците е најефективниот начин за лекување главоболки; пиењето супа од ѓумбир може да спречи настинки во сите сезони; нанесување ѓумбир на папокот може да ја спречи болеста при движење и морска болест.

Масло за готвење

Тоа е благ смирувачки агенс. Кога одреден дел од телото е изгорен од оган, нанесете масло за јадење на погодената област за да ја ублажите болката. Ако е прободен од Хуангфенг или други инсекти, нанесете топло масло на раната за да ја ублажите болката. Ако имате чир на желудник, можете да пиете две мали залаци масло од кикирики секое утро и навечер, што има одреден ефект. Исто така, може да излечи запек. Ако мала бубачка навлезе во увото и испушти неколку капки масло во увото, бубачката може да излезе.

сол

Разладувањето може да предизвика абдоминална болка или акутна парализа на мочниот меур, што го отежнува мокрењето. Загрејте сол во платнена кеса и компресирајте го стомакот, што има чудесен ефект. Акутниот локализиран дерматитис и чешање може да се ослободат со миење со солена вода и боење. Инсистирајте на миење на очите со лесна солена вода секој ден, што може да добие добар ефект врз третманот на трахома; миењето на косата со солена вода може да го намали губењето на косата. Пиењето чаша солена вода откако ќе станете рано наутро може да ги излечи проблемите со дебелото црево. Гаргара со сол и зовриена вода или држете го некое време, може да ги убие бактериите кои предизвикуваат лош здив.

Оцет

Кога ќе се појави грип, оцет и дезинсекција во затворени простории може да се користат за да се спречи тоа; кога имате висока температура, натопете крпа со разреден оцет и нанесете ја на кожата за да го излади телото; гаргара со оцетна вода може да третира благо воспаление на грлото. Кога супата е попарена и изгорена, исплакнете ја со оцет, кој може да ја ублажи болката и отокот, да спречи појава на плускавци и да не остави дамки на раната.


замена на вратите на кабинетот за бањи и фронтови на фиоки
бели кујнски ормари
врати за кујнски ормари и преден дел од фиоката
предни врати на кујнскиот шкаф
нарачајте врати од кујнски кабинети