Работите на кои им е потребно внимание при одржувањето на компонентите на кабинетот

- 2021-06-28-

Обично главниот дел од чистењето и одржувањето на кујната е чистењето на ормарите, а чистењето на ормарите треба да се подели од составот на ормарите. Методите и техниките за одржување за различни делови од ормарите се исто така различни, и треба да ги совладаме методите и триковите. Значи, на што треба да обрнеме внимание при чистење и одржување?

1. Одржување на панелот на вратата
Панелите на вратите обично вклучуваат огноотпорни панели, обоени панели за врати, панели за врати од огледална смола и панели за врати од цврсто дрво. Одржувањето на панелот на вратата всушност не е тешко. Општо земено, одржувањето се брише со детергент за да се спречи водата на масата да тече надолу и да се впие во панелот на вратата, што ќе се деформира по долго време.

Серијата огноотпорни плочи отсекогаш била на водечка позиција на пазарот поради факторите на отпорност на киселина и алкали, лесно чистење и ниска цена. Лесно се одржува, се додека валканото место се брише со влажна крпа и неутрален детергент (повеќенаменски концентрат достапен на пазарот), може да се одржува чист.

Панелите на вратите со боја и панелите на вратата со смола од огледало треба да се избришат со фина крпа за чистење натопена во неутрална течност за чистење (како што е осветлувач на мебел, итн.); избегнувајте контакт со остри предмети и гребнатини. Ако има мали гребнатини, исто така може да се третира со осветлувач на мебел.

Одржувањето на панелите на вратите од цврсто дрво е малку посложено. Избегнувајте приближување до извори на топлина, извори на енергија и извори на вода и избегнувајте директна сончева светлина; не допирајте органски растворувачи како што се масло, бензен, ацетон, итн.; кога воздухот во внатрешноста е релативно сув, можете да поставите бонсаи во просторијата за да ја прилагодите релативната влажност на внатрешноста; Исчистете со памучна крпа и користете четка и пенкало за акварел за да ги исчистите резбите. Панелите на вратите од цврсто дрво најдобро се чистат со восок за вода од мебел.

2. Одржување на кабинетот
Одржувањето на кабинетот е лесно да се занемари. Всушност, одржуваниот кабинет е најмалку веројатно да се оштети. Се препорачува да се стават тешки предмети во долниот кабинет. Подвижната полица може да се прилагоди нагоре и надолу, обрнете внимание дали ноктите на полицата се поставени во вистинската положба. Горниот кабинет е погоден само за поставување лесни предмети, како што се тегли и чаши за зачини. Исчистениот прибор се брише сува пред да го ставите.

Додатоците за корпата за влечење во ормарот треба да се избришат со сува крпа за да избегнете дамки од вода на површината предизвикани од капки вода.

3. Одржување на хардвер
Хардверот за кујна главно вклучува кофи за ориз, метални корпи, шарки, шини за лизгање, итн. Материјалите се генерално изработени од не'рѓосувачки челик или челичен третман со прскање на површината. Кога го користите, обрнете внимание на следниве точки: За големи хардвер како што се корпи за високи лифтови и ротирачки корпи, обрнете внимание на правецот на вртење и истегнување, избегнувајте употреба на сила и избегнувајте директно прскање сол, оцет и други зачини; wallидни панели од нерѓосувачки челик, Куќиштето на аспираторот и приврзокот од нерѓосувачки челик може да се избришат со осветлувач (како што е абразивен осветлувач достапен на пазарот итн.) за да се зголеми осветленоста.

4. Одржување на шпорет на гас
Површината на шпоретот за гас е претежно изработена од нерѓосувачки челик и бела глеѓ. Попопуларниот сега е стаклениот шпорет. Во целокупната кујна во европски стил, употребата на вградени печки е подобар избор.

Шпоретот за гас треба да се исчисти со детергент со пофина текстура. Ако млазницата на шпоретот е запушена и влијае на гасот, можете да користите фина жичана четка за да го отстраните карбидот, да го пробиете штекерот еден по еден и конечно да користите четка за да ја исчистите нечистотијата.

5. Одржување на аспираторот

Кога ќе завршиме со готвење на последното јадење, не исклучувајте го прекинувачот веднаш, туку оставете го аспираторот да ја исцрпи преостанатата пареа што е можно повеќе. Откако ќе го исклучите прекинувачот, лесно избришете ја површината на аспираторот. Во тоа време, маслото и гасот се с hot уште жешки и најлесно се чистат. За да се справите со аспиратори со опсег од турбо-тип, можете да користите чистач за маснотии во кујната (користејќи комерцијално достапен концентриран отстранувач на дамки за брзо чистење, итн.) За прскање во аспираторот. Откако ќе се нанесе детергентот, вклучете го прекинувачот на аспираторот и користете центрифугална сила. Отстранете ја омекнатата мрсна нечистотија; за аспираторот со нафтена мрежа, маслената мрежа мора да се отстрани, натопена во топла алкална вода, а потоа исчистена. ã € € ã € € Мал таен рецепт за чистење кујна. Чашата со масло може да биде нечиста, односно да ја завиткате чашата за масло со пластична фолија. Откако маснотијата е полна, отстранете ја пластичната фолија, која е погодна и брза, не го обојува маслото и не треба да се чисти.


6. Одржување на мијалникот
Постојат неколку видови материјали за мијалник, најчесто се користи нерѓосувачки челик, не е добар дебелиот челик, треба да го прашате производителот при купување.

Дренажата на мијалникот е клучот, а квалитетот на дренажната цевка ќе влијае на проблемот со истекување на вода во иднина. Ако истурите масло со висока температура во мијалникот, треба да отворите ладна вода за да избегнете оштетување на цевката за одвод поради влошување на високата температура.

За мијалници изработени од пластичен челик и вештачки мермер, избегнувајте тешки удари или остри предмети што ја гребеат површината.

Кога мијалниците и славините од нерѓосувачки челик се обоени, 'рѓосани или не светли, тие можат да се избришат со осветлувач за да додадете осветленост. Обоените славини треба да се избришат со крпа. Чешмите што се повлекуваат треба да избегнуваат неправилно работење и да предизвикаат кршење на цревото.

замена на предната фиока за кујна
се продаваат врати од ормарот
замена дабови врати кујнски кабинети
врата и фиоки за замена на кујна
дизајн на врата на кујнски кабинет