Има „тајно оружје“ во одржувањето на кујната

- 2021-06-17-

Највознемирувачката работа за чистење дома е кујната. Помислата на густата маст во кујната е застрашувачка. Всушност, с the додека методот е соодветен или се користат некои специјални „тајни оружја“, работата за чистење ќе се дуплира со половина од напорот. Уредникот педантно ги собра овие „тајни оружја“ за чистење на кујната, со надеж дека ќе ви помогне.


Плочки


Тајно оружје: „Нанесете маска“ со тоалетна хартија или хартиени крпи


Ставете тоалетна хартија или хартиени крпи на плочките, прскајте ги со средство за чистење и оставете ги некое време, исто како и жените кои нанесуваат маски за лице. Не само што чистачот нема да капе насекаде, туку маснотиите ќе се држат до него. Додека ја откинувате тоалетната хартија и ја бришете еднаш или двапати со чиста крпа натопена во чиста вода, плочките може да се обноват. За плочки со потешки дамки од масло, можете да залепите тоалетна хартија или хартиени крпи на плочките преку ноќ, или да користите памучна крпа наместо тоалетна хартија. Откако дамките од маслото целосно се апсорбираат од хартиените крпи, избришете ги со влажна крпа. Вентилаторот за вентилација во аспираторот исто така може да го користи овој метод.


Дополнителна препорака: четка за заби


За места кои тешко се чистат, како што се споеви на плочки, можете да користите стара четка за заби за да заштедите напор.


Шпорет на гас


Тајно оружје: топла вода + чепкалки за заби


Ако огнената рамка на шпоретот е извалкана со масло или супа, дури и ако е третирана со детергент, може да не е чиста. Можете исто така да ја сварите огнената рамка со вода. Наполнете прво големо тенџере со вода, а потоа ставете го на оган. Откако водата ќе се загрее, тврдоглавата нечистотија ќе се распадне и ќе се излупи природно. Гасната дупка на огнената решетка честопати е блокирана од нечистотија како што е супа, предизвикувајќи гас нецелосно да изгори, па затоа најдобро е да ја исчистите дупката со чепкалка за заби еднаш неделно.


Дополнителна препорака: супа од ориз


Нанесете вискозна супа од ориз на шпоретот. Откако супата од ориз ќе се исуши, лесно изгребете со лист од железо и маслото ќе се отстрани заедно со супата од ориз. Ако користите потенка супа од ориз или супа од тестенини за директно миење, ефектот е исто така добар.


Шпорет


Тајно оружје: пиво


Потопете го подлогата за чистење во пиво некое време, а потоа избришете го шпоретот со тврдоглави дамки, печката ќе биде светла како нова. Кога бришете, површината за бришење исто така треба постојано да се заменува.


Дополнителна препорака: остатоци од ротквица или краставица


Користете ги остатоците од ротквица или краставици, натопени во детергент за чистење, а потоа повторно исплакнете со вода, ефектот на деконтаминација е исто така многу добар.


Стакло


Тајно оружје: малку топол оцет


Прозорците, светилките и стаклените садови во кујната со текот на времето ќе бидат поцрнети од масло и чад, што ќе го отежне чистењето. Можете да загреете соодветна количина оцет, а потоа да избришете партал натопен во малку врел оцет, маслото лесно ќе „избега“.


Дополнителна препорака: алкохол + весник


Прво избришете го со крпа натопена во бело вино, дамките од маслото на прозорецот лесно може да се отстранат, а потоа користете отпаден весник за секундарна „обработка“, стаклото ќе стане многу проluирно.


Тапа


Тајно оружје: парчиња лимон


Ако најдете дамки од вода на чешмата што е тешко да се отстранат, можете неколку пати да избришете парче свеж лимон на чешмата за да го отстраните.


Дополнителна препорака: свежа кора од портокал


Добро хидрирана кора од портокал, исто така, може да игра моќна улога во деконтаминацијата. Портокаловата страна во боја на појас не треба енергично да се трие, а тврдоглавите дамки на тапа може лесно да се отстранат.


евтини врати на кабинетот

замена на предните кујнски плакари

ормари на ормарот

се продаваат врати од бели ормани

кујнски ормар за оставата, чајната кујна